Zapalenie rogówki

(keratitis)

OCULUS

Gabinet Okulistyczny i Salon Optyczny

83-000 Pruszcz Gdański   ul. Mickiewicza 1
tel.: (58) 683 00 37


Zapalenie rogówki, w większości wypadków, wywoływane jest przez czynniki zewnętrzne (np.: pływanie z otwartymi oczami pod wodą lub intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na oko).
Chorobie od początku towarzyszy ból oka oraz pogorszenie ostrości widzenia. W późniejszej fazie choroby ból może się jeszcze nasilić.
W ciężkich przypadkach choroby oraz w wyniku niewłaściwego leczenia może dojść do powstania blizn, które wpływają na upośledzenie widzenia. W skrajnych przypadkach może okazać się konieczna transplantacja rogówki.

Do zapalenia rogówki może dojść także w wyniku działania wirusa herpes simplex. Ponieważ wirus ten posiada umiejętność rezydowania w ludzkim organiźmie, do kolejnych infekcji może dochodzić w wyniku ogólnego osłabienia organizmu, gorączki, intensywnego działania promieni słonecznych oraz w wyniku przyjmowania sterydów i innych środków osłabiających system immunologiczny.
Osoby zarażone wirusem herpes powinny o tym pamiętać i odpowiednio reagować, gdy zauważą u siebie zaczerwienienie oczu.

Zapalenie rogówki i spojówki (keratokonjuktivis epidemica)
Bardzo zakaźna infekcja spowodowana przez wirusy typu Adeno. Przebieg choroby może być bardzo różny: poczynając od form bardzo łagodnych, które po kilku dniach ulegają naturalnemu wyleczeniu po przewlekłe, trwające od dwóch do trzech tygodni. W ostatnim przypadku istnieje niebezpieczeństwo powstania blizn rogówki.