Powłoki antyrefleksyjne

OCULUS

Gabinet Okulistyczny i Salon Optyczny

83-000 Pruszcz Gdański   ul. Mickiewicza 1
tel.: (58) 683 00 37


Powłoki antyrefleksyjne spełniają dwie podstawowe funkcje:

Ponadto nowoczesne powłoki antyrefleksyjne składające się z wielu warstw, z których każda ma grubość rzędu ułamka mikrometra, spełniają szereg funkcji dodatkowych: Najlepsze powłoki antyrefleksyjne podnoszą transmisję światła do 99% , czyniąc szkło niemal idealnie przejrzystym. Ponadto obecność powłok antyrefleksyjnych można stwierdzić obserwując kolor soczewki w świetle odbitym. W zależności od rodzaju (najczęściej wielowarstwowej) powłoki oraz współczynnika załamania światła materiału z którego wykonane są soczewki (zwanego w optyce okularowej indeksem), powłoka może posiadać różną barwę. Najczęściej spotykane barwy to: niebieska, filetowa, zielonkawa, bursztynowa.

Gdy zależy nam na tym aby zastosowane w okularach soczewki były możliwie cienkie należy użyć soczewek wykonanych z materiałów o o podwyższonym współczynniku załamania światła. Jednak takie charakteryzują się dużym odbiciem (stratami) światła w stanie nieuszlachetnionym. Straty te wynoszą około 13% dla soczewek o współczynniku n=1,7 do około 18% dla soczewek o wsp. n=1,9. Wielu producentów soczewek nie sprzedaję soczewek o wysokich indeksach pozbawionych powłok antyrefleksyjnych.

Czasami można spotkać się z opinią że soczewki okularowe z antyrefleksem szybko się brudzą . Jest to błędny pogląd - wynikający z faktu że zabrudzenia na wysoko-przejrzystych soczewkach są bardziej widoczne niż na takich które generują refleksy.